Jak połączyć akumulatory równolegle

Większa pojemność akumulatora - łączenie równoległe

Waga oraz rozmiar obudowy ograniczona jest z powodów praktycznych. Najbardziej popularne akumulatory dwunasto-woltowe wytwarzane są w pojemnościach od poniżej 1Ah do kilkuset Ah. Przyzwoitej marki akumulator o pojemności 200 Ah waży w przybliżeniu 60-70 kg. Jeżeli wziąć pod uwagę znaczną wagę ogniw VRLA w powszechnym użyciu są akumulatory poniżej 230 Ah.

Nagminnie jednakże potrzeby są większych rozmiarów oraz mocno powyżej kilkuset Ah na napięciu 12V. W tych wypadkach jest perspektywa połączenia większej ilości akumulatorów oraz uzyskania większej pojemności. Dzięki teraz takiemu rozwiązaniu zestawy akumulatorów nie posiadają barier pojemności a również ich budowa, rozbiórka oraz serwisowanie jest realne można wykonać bez pomocy .

Zasady łączenia akumulatorów

W przypadku połączenia równoległego kilku akumulatorów, nie powinno się stosować akumulatorów uszkodzonych - to oznacza takich, które po odłączeniu ładowania będą pobierały prąd z innych baterii zestawu. Zastosowanie akumulatorów uszkodzonych hipotetycznie wielce wyeksploatowanych jest nieuzasadnione ekonomicznie - tworzy nadmierne ubytki energii a w ekstremalnych sytuacjach wpływa na obniżenie dostępnej pojemności całego zestawu.

Zanim połączysz akumulatory

Przed zestawieniem kilku baterii żelowych opłaca się sprawdzić istotnie każdy akumulator, najlepiej oddzielnie. Umożliwi to na uniknięcie strat a nawet uszkodzenia sprawnych akumulatorów przez sztukę wadliwą. Do tego rodzaju zepsucia może dobrnąć jeżeli pozostawimy powiązane akumulatory, wśród jakich jeden będzie pobierał kolosalne ilości prądu.

Pozostawienie w wyżej wspomnianym stanie zbioru na dłuższy okres doprowadzi do  bardzo szybkiego rozładowania różnych akumulatorów a co po tym idzie uszkodzenia lub ograniczenia tych wyżej wymienionych sprawności.

Akumulator ze zwarciem, po dostarczeniu niemałej ilości mocy z różnych ogniw może wydzielić niebezpiecznie ilości ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.