Akumulatory AGM - powszechnie określane jako żelowe - stosowane są najczęściej w zasilaczach awaryjnych oraz w samochodach start-stop.
Akumulatory AGM zbudowane są tak aby ułatwić eksploatację oraz uczynić ją możliwie bezpieczną. Elektrolit zawarty w celach akumulatora związany jest w separatorze wykonanym z włókna szklanego. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie miejsca - dzięki temu z jednostki masy / objętości uzyskuje się więcej energii oraz większy prąd rozruchowy niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów żelowych.
Skrót AGM pochodzi od angielskiego Absorbent Glass Mat - czyli Separator chłonnego włókna szklanego. Ta właśnie cecha odróżnia akumulatory AGM od akumulatorów posiadających wypełnienie ze zżelowanej krzemionki. Niezależnie od tego oba rodzaje akumulatorów określa się jako żelowe, choć nie jest to do końca poprawne.
Akumulatory AGM różnią się między sobą przeznaczeniem. Przed zakupem warto zorientować się czy dany model spełni nasze oczekiwania oraz czy nie płacimy za zbyt wyśrubowane parametry, które nie są nam tak naprawdę niezbędne. Na rynku dostępnych jest wiele marek akumulatorów i ich jakość jest bardzo często poniżej wszelkich norm.
Akumulatory o podwyższonej pojemności
Pojemność akumulatora ograniczona jest przez rozmiar obudowy. W wielu zastosowaniach potrzebne są większe moce, najczęściej w krótkim czasie. Akumulatory High Rate mają zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne jest uzyskanie dużych w stosunku do wielkości akumulatora mocy, szczególnie jeżeli są to krótkie silne impulsy. Takie zapotrzebowanie występuje przy rozruchu silników, napędzie siłowników ogólnie tam gdzie oczekujmy od akumulatora mocy w krótkim czasie.
Produkty w tej grupie, pochodzące z „z wyższej półki”, przy intensywnych rozładowaniach są w stanie zaoferować około 1/3 więcej energii od standardowych odpowiedników w takiej samej obudowie.
Akumulatory o podwyższonej pojemności najczęściej nie mają zastosowania w urządzeniach pobierających umiarkowaną moc. Jako umiarkowaną moc rozumieć należy wyładowanie nowego, w pełni naładowanego akumulatora w czasie 2 godziny lub dłuższym. Pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednio wysokim budżetem, montaż akumulatora mocowego, do alarmu który będzie na nim działał przez 10-20 godzin jest również możliwy.
To samo zadanie spełni w praktyce tak samo standardowy odpowiednik. Zdecydowanie lepiej dodatkowe środki przeznaczyć na to aby wybrać produkt wyższej jakości i z dłuższa projektowaną żywotnością.
Akumulatory o przedłużonej żywotnością
..
Akumulatory o zwiększonej ilości cykli ładowania / rozładowania
..